Anasayfa / Gençlik / YDG: “İmamhatipleşmeye, Cihatçı Eğitim Müfredatına Karşı: Eşit, Bilimsel, Anadilde Eğitim!”

YDG: “İmamhatipleşmeye, Cihatçı Eğitim Müfredatına Karşı: Eşit, Bilimsel, Anadilde Eğitim!”

H.Merkezi:Devletin AKP eli ile yeniden dizayn etmeye çalıştığı eğitim müfredatına karşı Kartal’da 17 Eylül’de yapılacak mitinge dair bir açıklama yapan Yeni Demokrat Gençlik (YDG): “İmamhatipleşmeye, Cihatçı Eğitim Müfredatına Karşı: Eşit, Bilimsel, Anadilde Eğitim!” şiarıyla alandaki yerlerini alacaklarını belirterek tüm halk gençliğini YDG saflarına katılmaya çağırdı. YDG’nin açıklamasının tamamı şöyle:

“2012-2013 dönemlerinde 4+4+4 eğitim sistemi ile, halk gençliğini daha da baskı altına almak isteyen devlet, Gezi sürecinde halk gençliğinin ortaya çıkardığı refleksif atmosferden korktu. Öyle ki halk gençliğinin her alanda olması, refleksif olarak her dayatmaya baş kaldırması devletin “kırmızı çizgisini” aştı. Geçmişte, 12 Eylül Askeri Faşist Cuntası’nın ürünü olan YÖK ile, üniversitelerden bütün öfkesi ile sokaklara taşan gençliği baskı altına alınmaya çalışılmıştı, şimdi ise muhalif kimliği kuşanan, başkaldıran halk gençliğinden intikam alırcasına KHK’lar ile hukuksuzca öğretmenleri işten alınıyor, demokratik eğitim talepleri her seferinde askıya alınarak, zorunlu niteliksiz eğitime maruz bırakılıyor. Yıllardır zorunlu din dersleri ile, asimile edilmeye, yoksayılmaya çalışılan halk gençliği, bugün anti bilimsel müfredatlarla ve eğitimde cihadist kavramlarla apolitikleştirilmeye itiliyor. Gençliği kazanmanın, geleceği kazanmanın büyük bir parçası olduğundan, gençlik, iktidarın perspektifi ile yetiştirilmeye, ders kitaplarından, sınav sorularına kadar “mezhepçi,ötekileştiren” bir tavır bürünmeye zorlanıyor. Bilimsel eğitimin, mezhepçi cemaatlere emanet edilmesi, bir çok okulun imamhatip okuluna çevrilmesi ve TEOG sistemi ile zorunlu olarak imamhatiplerin dayatılması, üniversitelerin holdinglerin finansmanı haline gelmesi, son olarakta müfredatın değiştirilerek cihadist kavramlarla donatılması bugün aşama aşama gerçekleştirilen gericiliğin son taslağı olma durumuna geldi.

 Eğitimde Gericileşmeye Karşı Kartal’dayız !

İktidarın ihtiyacına göre şekillenen lise-üniversitelerde ki eğitim sisteminin daha da gericileştirilmesi, müfredattan bilimin çıkarılıp cihadist kavramların eklenmesine, gençliğin apolitikleştirilmesine, toplumsal olaylara duyarsız kılınmasına ve kuşandığı muhalif kimliğin çıkarılarak, yeni bir gömlek dayatmasına karşı 17 Eylül’de İmamhatipleşmeye, Cihadçı Eğitime karşı, EŞİT, BİLİMSEL, ANADİLDE Eğitim için Kartal’dayız !

 Eşit, Bilimsel, Parasız, Anadilde Eğitim İstiyoruz !

 Gençlik Gelecek, Gelecek Ellerimizde !

 Demokratik Lise, Sınavsız Üniversite !

 17 Eylül – Saat: 13:00 KARTAL MEYDAN

Yeni Demokrat Gençlik (YDG)

Eylül 2017″