Anasayfa / Güncel / “Silahlı Mücadele Dışında Bir Şans Yok!”

“Silahlı Mücadele Dışında Bir Şans Yok!”

23 Nisan 2018 tarihinde Dersim Aliboğazı’nda TC güçlerinin pususunu kızıl kurşunlarıyla karşılayarak son mermilerine kadar savaşan ve ölümsüzleşen TKP/ML-TİKKO (Türkiye Komünist Partisi / Marksist Leninist – Türkiye İşçi Köylü Kurtuluş Ordusu) gerillaları Gül Kaya (Nergis) ve Hasret Tanrıverdi’nin (Çiğdem) ailelerine gerilladayken yazdıkları mektupları yayımlıyoruz.

Merhaba Anne,

Nasılsın? Senden çok uzun zaman sonra haber almak beni gerçekten sevindirdi. Daha önce de bir ara ulaşmaya çalıştım ya terslik oldu, ya ulaşamadım yani bir türlü olmadı. Haberde göndermek istedim ancak olmadı. Erzincan’da kaldığınızı bile daha geçen sene öğrendim. Ondan önce birçok şey duymuştum; köydeymişsiniz, Ankara’daymışsınız vs. her neyse sonunda haber aldım ve sana mektup yazıyorum.

Gerillaya katılmam da biraz “yalan dolan”la oldu. Belki buna kızdın, babam da büyük ihtimalle köpürmüştür. Ancak böyle yapmak zorundaydım. Yoksa sende biliyorsun ki böyle yapmasaydım ben gelemezdim. Ve gerillaya katılmaksa benim en çok istediğim şeylerden birisiydi. İsteğimi yerine getirmek için arkama bakmadan, yalan söyleyerek çıkıp gitmem gerekiyordu ve öyle oldu. Zaten çok şaşırmamış olmanız gerekirdi. Bu isteğimin ta eskiden beri olduğunu biliyorsunuz. Zamanı gelince de isteğim yerine geldi. Siz büyük ihtimalle kandırıldığımı, birilerinin peşinden sürüklendiğimi vs. düşünüyorsunuz. Böyle düşünüyorsanız yanlışsınız. Ben tamamen kendi isteğimle, kendi talebimle geldim. Ve kimsenin peşinden gelmedim. Böyle olsa insan bu dağlarda kabul edersiniz ki bu kadar dayanamaz. Ben gerçekten mücadele verilmesine, mücadelenin bu şekilde verilmesi gerektiğine inanıyorum ve son süreçte sanırım bunu kanıtlıyor. İnsanlar katlediliyor, en ufak hak talebinde tutuklanıyor, işlerinden atılıyor… Yani devlet azgınca saldırıyor. Ve bu koşullar altında silahlı mücadele dışında bir şans kalmıyor. Ben de tercihimi buradan yana kullandım ve inanmanı isterim burada çok mutluyum. Belki zorlukları var bu doğru ancak insan bir şey istiyorsa zorluk çekmeden de bunu elde edemez. Biz devrim gibi zor bir şeyi istiyoruz ve bunun için bazı bedeller ödemek, zorluklar çekmek zorundayız. Bu işin doğasında var.

Burada olmam, buraya gelmem sizi sevmediğim, özlemediğim anlamına gelmiyor. Belki uzun zaman haberde göndermeyince unuttuğumu falan düşünmüşsündür. Ancak öyle değil. Sizi hala seviyorum, özlüyorum ama yapacak bir şey yok.

Sanırım görüşmekte istemişsin, bu pek mümkün değil. En azından bu süreçte… Sıkıntılı olur hem sizin için hem bizim için. Bu yüzden belki ilerleyen zamanlarda ortam daha uygun olunca olur. Ancak mektup yazarsan sevinirim, bende yazarım-yazmaya devam ederim (koşullar uygun oldukça).

Dersim’de birçok gerilla şehit düştü. MLKP’den, PKK’den, DHKP-C’den… Bizden de 12 yoldaş bu sonbahar şehit düştü. Süreç boyunca toplam 17 yoldaş şehit düştü. Belki her duyduğunuzda endişeniz artmıştır/artıyor. Ama çok endişelenmeyin her şey düşmanın propaganda ettiği gibi onların lehinde ilerlemiyor, abarttıkları kadar değil yani. Doğru saldırganlıkları çok üst düzeyde ancak gerillada çaresiz değil. Buna emin olun. Her şeyden önce halkımız var ve bize sahip çıkıyor. Gerçekten buradaki insanları görmen lazım… Yıllardır yaşanan birçok olumsuzluğa rağmen (hatta bu yıl teslim olup isim veren birçok kontra da var) ancak hala gerillaya sahip çıkıyor, evinin kapısını açıyor. Onlar olduğu müddetçe gerilla çaresiz kalmaz, inan buna.

Şehit düşen yoldaşların arasında Hakan’da vardı. Duymuşsundur kesin. Ben ailesine destek olursunuz diye düşünmüştüm. Ama öyle olmamış, artık korktuğunuz için mi, tepkinizden kaynaklı mı bilmiyorum. Ancak bence yardımcı olsanız iyidir. Temiz, yoksul bir ailesi var. Hakan’da sevdiğim bir yoldaştı, ta aşağıdan tanışıyorduk, sende biliyorsun. Ve eğer bana değer veriyorsanız, seviyorsanız yoldaşlarıma da aynı şekilde yaklaşın. Sizden tek isteğim bu, belki bunu babamdan isterken çok umutlu olmam ama senden isterken böyle davranacağına inanıyorum.

Neyse, sağlık durumun nasıl? En son ayrılmadan önce belli problemlerin vardı, umarım ciddi şeyler değildir. …… da çok merak ediyorum. Okulu bitmiş diye duydum umarım her şey istediği gibi olur sorun çıkmaz. Şimdi büyümüştür, merak ediyorum nasıl olmuş diye. Ondan da bir isteğim var. Burada sağlık sorunlarımız vs. oluyor doğal olarak. Eğer imkanı varsa ki sanırım vardır bize ilaç gönderebilirse sevinirim. Sağlık broşürleri, ilaç vb. hepsi işimize yarayacak şeyler.

….

Mektubumu bitiriyorum. Kendine çok çok iyi bak. Hepinizi çok seviyorum, herkese çok selam söyle. Babama da çok selam söyle. Hoşçakalın!

Çiğdem

Ağustos 2017

Mücadelemizden Vazgeçmiyorsak ve Devrimcilikte Israr Ediyorsak Güzel Günlere Olan Özlemimizdendir!

Anneciğim;

Epey bir zamandır görüşemedik, birbirimizden haber alamadık. Koşulları anlayabileceğini düşünüyorum. Maalesef istediğimiz zaman görüşemiyoruz. Yine de seni çok özlediğimi ve çok sevdiğimi biliyorsun. Ara ara yoldaşlardan haberini alıyorum. ….. tutuklanması eminim canını sıkmıştır ve bize biraz da kızıyorsundur. Sen de biliyorsun ki bunlar, içinde olduğumuz yolun zorlukları ve hep karşımıza çıkacaklar. Daha güçlü bir şekilde mücadeleye sarılmaktan başka seçeneğimiz yok. Çocukları devrimciliği seçmiş bir annenin bu yola sahip çıkmaktan başka da yapacak bir şeyi yoktur. Senin duygusal bir kadın olduğunu düşündüğümden çok şeye üzüldüğünü tahmin ediyorum. Böyle zamanlarda yanında olamıyoruz, hele ki ben hiç olamıyorum.  Ama yanında değilim diye aklımdan çıktığını düşünmeyesin. Böyle bir şey olamaz çünkü seni çok seviyorum.

Hayatında çok zorluk yaşamış biri olarak güçlü durduğunu biliyorum. Herkes gibi bizde çeşitli zorluklar yaşıyoruz. Yine mücadelemizden vazgeçmiyorsak ve devrimcilikte inat ediyorsak güzel günlere olan özlemimizdendir. Biz bunun sayesinde umutluyuz, güçlüyüz. En zor zamanlarımızda en yakınımızdaki yoldaşlarımızdan güç alıyoruz. Senin de en yakınında çocukların var. Onlara sarılmak da senin görevin.

Geçtiğimiz kışta şehit düşen yoldaşların haberini almışsındır. Anneliğin verdiği duygusallıkla kendini üzmeyesin. O yoldaşların mücadelesine sahip çıkmak üzülmekten çok daha değerlidir. Ve hepsini düşünüp Partimize kızma sakın.

Kendine ve bize iyi bak. Bütün yoldaşların çok selamları var. Hepimiz seni çok seviyoruz bunu sakın unutma. Görüşeceğiz.

Nergis

Ağustos 2017