Anasayfa / Güncel / Roboskili ailelerden çağrı: Maraş’tan Roboski’ye tüm katliamlar aydınlatılsın

Roboskili ailelerden çağrı: Maraş’tan Roboski’ye tüm katliamlar aydınlatılsın

H.Merkezi:Şırnak’ın Uludere (Qıleban) ilçesine bağlı Roboski köyünde, 28 Aralık 2011 tarihinde TSK’ya ait savaş uçaklarının bombardımanı sonucu 34 yakınını kaybeden aileler, adalet arayışlarının 312. haftasında yakınlarının mezarı başında bir araya geldi.

“Roboski için adalet için failler yargılansın” yazılı pankartın açıldığı adalet nöbetinde, aileler adına konuşan Veli Encü, adalet mücadelelerini kararlılıkla sürdürdüklerini kaydetti. Encü, “312 haftadır aynı talebi tekrarlıyoruz. Roboski davası, Ankara’nın karanlık dehlizlerine gömülmesin, katiller yargı önüne çıkarılsın” dedi.

Yaşamını yitiren 34 kişinin sivil olduğunun bilinmesine rağmen bombardımanın gerçekleştirildiğini vurgulayan Encü, katliamın tasarlanarak gerçekleştirildiğini söyledi. Roboski katliamı dava dosyasında da bombardımanda hayatını kaybedenlerin tamamının sivil olduğuna kanaat getirildiğini hatırlatan Encü, “Ancak bunlar Türkiye yargısı için herhangi bir cezai müeyyideyi gerektirmedi. 6 yıl, 312 hafta, 2185 gündür katliamın failleri yargılanmadı” diye konuştu.

Roboski davasının TBMM İnsan Hakları Komisyonu’ndan başlayarak, sivil ve askeri yargı, son olarak Anayasa Mahkemesi’ne kadar uzandığını, ancak yargılamanın olmadığını hatırlatan Encü, “Dava hepsinin utanç verici birliğinin arasında karanlığa gömüldü ve gömülmeye devam ediliyor. Türkiye’de 34 insanın katledilmiş olmasından dolayı kimsenin cezalandırılma ihtiyacı duyulmamış olması, doğal olarak bizim dosyanın Avrupa İnsan Hakları Mahkemesi’ne (AİHM) götürmemizi mecburi bir hale getirdi” şeklinde konuştu.
Roboski katliamının 6 yıldönümü dolayısıyla “Maraş’tan Roboski’ye tüm katliamlar aydınlatılsın failler yargılansın” sloganıyla anma gerçekleştirileceği bilgisini veren Encü, “Vicdanı körelmemiş ve adalet arayışından vazgeçmemiş herkesin davetlidir” diyerek kamuoyunu anmaya katılmaya çağırdı.