Anasayfa / Genel / Özgür Gündem Gazetesi davasında gazeteciler tahliye edildi

Özgür Gündem Gazetesi davasında gazeteciler tahliye edildi

H.Merkezi: Ohal kapsamında çıkarılan Kanun Hükmünde Kararname (KHK) ile kapatılan Özgür Gündem Gazetesi yönetici ve yazarları hakkındaki davanın 5’inci duruşması bugün görüldü. 9 gazetecinin “devletin birliğini ve ülke bütünlüğünü bozma” ve “örgüt üyeliği” iddiasıyla yargılandığı davada tutuklu yargılanan ve 440 gündür tutuklu bulunan gazetenin Sorumlu Yazı İşleri Müdürü İnan Kızılkaya ve imtiyaz sahibi Kemal Sancılı hakkında tahliye kararı çıktı. Böylece davada tutuklu gazeteci kalmadı.

Özgür Gündem Gazetesi’nin Yayın Danışma Kurulu üyeleri, yönetici ve yazarları Necmiye Alpay, Aslı Erdoğan, Ragıp Zarakolu, Filiz Koçali, Eren Keskin, Zana Kaya, İnan Kızılkaya, Kemal Sancılı ve Bilge Oykut’un yargılandığı Özgür Gündem ana davasının beşinci duruşması bugün İstanbul 23. Ağır Ceza Mahkemesi’nde görüldü.

 

Özgür Gündem Gazetesi iddianamede  “örgüt yayını” olarak nitelendiriliyor. Dava kapsamında 4 buçuk ay tutuklu kalan Aslı Erdoğan, Necmiye Alpay ve Zana Kaya 29 Aralık 2016 tarihinde görülen ilk duruşmada tahliye edilmişti.

Gazeteye yönelik baskılara karşı 3 Mayıs Dünya Basın Özgürlüğü Günü’nde “Nöbetçi Yayın Yönetmenliği” kampanyası başlatılmış, kampanyaya katılan 56 nöbetçi yayın yönetmeninden 50’si hakkında soruşturma açılmış ve soruşturmaların birçoğu ise davaya dönüşmüştü.