Anasayfa / Güncel / İki yeni KHK yayımlandı: Tek tip kıyafet zorunluluğu getirildi!

İki yeni KHK yayımlandı: Tek tip kıyafet zorunluluğu getirildi!

H.Merkezi:OHAL kapsamında kamu görevinden ihraç edilen, göreve iade edilen ve rütbesi askerlere ilişkin listeler ile taşeron ve hapishanelerde tek tip kıyafete ilişkin maddelerin bulunduğu 695 ve 696 Sayılı KHK’ler bugün (24 Aralık) Resmi Gazete’de yayımlandı.

Devrimci-demokrat tutsaklara TTE dayatması!

696 sayılı KHK kapsamında, “Anayasal düzene ve bu düzenin işleyişine karşı suçlar” nedeniyle cezaevinde hükümlü ve tutuklu bulunanlar, duruşmalara badem kurusu ve gri renginde tulum giyerek getirilecek.

2 bin 766 personel kamudan ihraç edildi

695 sayılı KHK kapsamında çeşitli kurumlarda görev yapan 2 bin 766 personel kamudan ihraç edildi.

637 asker ihraç edildi

695 sayılı KHK ile 155’i Kara, 155’i Deniz, 327’si Hava Kuvvetleri komutanlıklarından olmak üzere 637 asker ihraç edildi. 695 sayılı KHK kapsamında Jandarma Genel Komutanlığından 360, Emniyet Genel Müdürlüğünden 61 polis, Sahil Güvenlik Komutanlığından 4 asker ihraç edildi.

Şeker Kurumu kapatıldı

695 sayılı KHK ile Şeker Kurumu kapatıldı. Şeker Kurumuna ve Şeker Kuruluna yapılmış olan atıflar Gıda, Tarım ve Hayvancılık Bakanlığına yapılmış sayıldı.

 

Taşeron işçilere yazılı/sözlü/uygulamalı sınavla kadro!

696 sayılı KHK’ye göre taşeron işçiler, on gün içinde çalıştıkları idarenin hizmet alım sözleşmesinin yapıldığı birime, sürekli işçi kadrolarında istihdam edilmek üzere yazılı başvurabilecek.

KHK ile taşeron işçilerin sürekli işçi kadrosuna geçmesi, 4 Aralık 2017 itibarıyla çalıştırılmakta olanları kapsayacak.

Taşeron işçiler, sürekli işçi kadrosuna geçebilmek için yazılı ve/veya sözlü ya da uygulamalı sınava alınacak. Sınavda başarılı olanların kadroya geçirilmesine ilişkin süreç 90 gün içinde sonuçlandırılacak.

115 kişi iade edildi

695 sayılı KHK kapsamında 115 kişi, eski görevlerine iade edildi.

 

17 kurum kapatıldı

695 sayılı KHK ile 7’si dernek, 7’si vakıf olmak üzere 17 kurum kapatılırken, daha önceden kapatılan bir vakıf açıldı, yurt dışında öğrenim gören 6 kişinin ise öğrencilikle ilişiği kesildi.