Anasayfa / Güncel / HDK 8. Genel Kurulu Ankara’da toplandı

HDK 8. Genel Kurulu Ankara’da toplandı

H.Merkezi:Halkların Demokratik Kongresi’nin (HDK) 8. Genel Kurulu “Meclislerle demokrasiye, demokratik cumhuriyetle özgürlüğe” şiarıyla Ankara Plaza Otel’de toplandı.

Kongreye yüzlerce delegenin yanı sıra aralarında Partizan’ın da bulunduğu Demokratik Toplum Kongresi (DTK) HDP milletvekilleri, KESK, EMEP, SYKP, Devrimci Parti, 78’liler Girişimi, TTB, İHD, Demokratik İslam Kongresi, Demokratik Alevi Derneği  gibi çok sayıda siyasi parti ve DKÖ temsilcisi katıldı.

HDK eş sözcülerinin açılış konuşmaları ile başlayan genel kurul HDK bileşeni yapıların temsilcilerinin konuşmaları ile devam etti.

Genel kurula tutuklu bulunan HDK kurucu eş sözcüsü Sebahat Tuncel, HDP eş genel başkanı Selahattin Demirtaş, HDP eski eş genel başkanı Figen Yüksekdağ birer mesaj gönderdi.

Hamzaoğlu: “Önceliğimiz bir seçime hazırlanalım sorusu olmaz”

Genel kurulun açılış konuşmasını yapan HDK Eş Sözcüsü Onur Hamzaoğlu bugünün Türkiye’sinin de dünyasının da karanlık olduğunu ifade ederek, “Bizlerin aydınlatabilmesi için o kadar da olanak sunuyor”dedi. “Kapitalizm kendisi için kan ağlıyor” diyen Hamzaoğlu, tüm dünya ülkelerinde insan hakları ihlallerinin yaygınlaştığını vurguladı.

OHAL ile faşizmin artık reddedilemeyecek bir hale geldiğini vurgulayan Hamzaoğlu, AKP’nin kendi kitlesini silahlandırdığını gösteren örnekleri hatırlattı ve “AKP’nin kurduğu paramiliter güçleri daha aramaya gerek var mı?” diye sordu.

Hamzaoğlu, seçim tartışmalarına ilişkin ise şu değerlendirmelerde bulundu:

Önceliğimiz bir seçime hazırlanalım sorusu olmaz, en acil işimiz faşizme karşı birlikte mücadele edebilmenin koşullarını yaratmaktır daha fazla vakit geçirmeden.

Koçyiğit:“Çok daha iyi bir yarında birlikte yaşamı kuracağız”

Hamzaoğlu’nun ardından söz alan HDK Eş Sözcüsü Gülistan Koçyiğit ise HDK’nin 6 yılı geride bıraktığını söyleyerek şöyle konuştu:

Gerçekleştiremediğimiz çok şey var. Henüz meclislerimizi istediğiniz düzeyde kuramadık. Bu ülkede halen faşizm varsa, kadınlar tacize maruz kayıyorsa, çocuklar Ensar gibi karanlık bir derneğe bırakılıyorsa halen çok yolumuz var. Yapamadıklarımız, halkımıza borcumuzu oluşturuyor. Biz birçok bileşenden oluşuyoruz. Bütün bileşenler olarak HDK’nin olmazsa olmazını bir kez daha teyit ettik. Bugünden yarına bunun pratikleşmesi için de daha büyük emek ve çaba içerisinde olmalıyız. HDK’nin bağrından çıkan biricik partimiz daha fazla HDK’yi kurmak için emek içerisinde olmalıdır. Her HDP’li HDK’lidir ilkesini yaşamın içerisinde göstermelidir. O zaman inanıyoruz ki çok daha iyi bir yarında birlikte yaşamı kuracağız.

 

Demirtaş: “Faşizmi tuzla buz edeceğiz”

Tutuklu bulunan HDP Eş Genel Başkanı Selahattin Demirtaş genel kurula gönderdiği mesajda, geçen yüzyıllarda yaşanan Fransız Devrimi ve Ekim Devrimi başta olmak üzere, ezilenlerin tarih sahnesine yeniden çıktıkları dönemlere benzer bir kaos dönemi yaşandığına dikkat çekerek “Bu kaotik dönem ağır bedellere yol açsa da, beraberinde önemli ve devrim niteliğinde çıkış ve çözüm fırsatları yaratıyor. Türkiye ve Ortadoğu, özellikle de Rojava’da yaşanan deneyimler tarihsel direniş mirasını insanlığa model olabilecek bir devrim aşamasına getirmiştir” dedi.

“Halkların Türkiye ve Kürdistan’da büyük fedakarlıklarla, emek ve bedelle yarattığı kazanımlar bugüne kadar kalıcı bir başarıya dönüştürülememişse, bunda en büyük sorumluluk halkların öncülüğünü yapma iddiasında olanlarındır” diyen Demirtaş bu kadar büyük mücadele mirasını doğru bir örgütlenme, doğru bir söylem ve eylem tarzıyla büyük zaferlere taşımanın bütün öncü güçlerin tarihsel sorumluluğu ve ahlaki görevi olduğu mesajını yolladı.

Yüksekdağ: “Birlikte kurduk, birlikte büyüteceğiz”

Tututklu bulunan HDP eski Eş Genel Başkanı Figen Yüksekdağ ise gönderdiği mesajda şunları söyledi:

Faşizme, tekçiliğe karşı birleşik antifaşist mücadelenin, yeni demokratik özgürlükçü yaşamın HDK’nin bağrında yükseleceğine inanıyorum. İmkansız ve zamansız denileni bir kez daha başarmak için sağlam dayanakları olduğunu biliyorum. İnsanlığın büyük özlem ve amaçlarının üretilme, örgütleme, aydınlanma ocağı olarak Halkların Demokratik Kongresi, bugünden geleceğe köprümüz olacak yine. Birlikte kurduk, birlikte büyüteceğiz. Faşizme ve OHAL rejimine karşı demokratik birlik, özgür, adil yaşam için ortak mücadelenin zaferini birlikte yaratacağız.

Tuncel: “Yeni ve güçlü bir başlangıç yapmaya ihtiyaç var”

HDK kurucu eş sözcüsü Sebahat Tuncel, cezaevinden genel kurula gönderdiği mesajında, yeni ve güçlü bir başlangıç yapmaya ihtiyaç olduğunu belirterek, “HDK, Türkiye demokrasi mücadelesi ile Kürtlerin demokrasi mücadelesinin ortak mekanıdır. Şimdi bizim zamanımız ve yeni bir başlangıç yapıyoruz”dedi.