Anasayfa / Güncel / “Erkek-devlet şiddetine itaat etmiyoruz, hayatlarımızdan da mücadelemizden de vazgeçmiyoruz”

“Erkek-devlet şiddetine itaat etmiyoruz, hayatlarımızdan da mücadelemizden de vazgeçmiyoruz”

H.Merkezi:Kadına Yönelik Şiddete Karşı Uluslararası Mücadele Günü dolayısıyla 25 Kasım Kadın Platformu’nun çağrısıyla yüzlerce kadın Taksim’de bir araya gelerek  yürüyüş gerçekleştirdi. Eylem boyunca “Erkek-devlet şiddetine itaat etmiyoruz. Hayatlarımızdan da mücadelemizden de vazgeçmiyoruz” şiarı ön plana çıktı.

Kadınlar eylem için 17.30’dan itibaren Tünel’de toplanırken, polisin engelleme girişimleri de beraberinde başladı. Kitleyi üçe bölen polis, yolu keserek birleşmelerini engellemeye çalıştı. Bir süre sonra polis barikatları açıldı ve kadınlar Tünel Meydanı’nda buluştu. Eylem Tünel’den Galatasaray Meydanı’na bir yürüyüş olarak planlanmasına karşın polis yürüyüşe izin vermeyeceğini söyledi.

Polisten yürüyüşü engelleme girişimleri

Gerekçe olarak ise , Beyoğlu Kaymakamlığı’nın LGBTİ etkinliklerine getirdiği yasağı  göstererek “eylemin yasak olduğu” dayatmasında bulundu. Görüşmelerin ardından polis barikatı a18.20’de yürüyüş başladı.

Yürüyüşte “Erkek-devlet şiddetine itaat etmiyoruz. Hayatlarımızdan da mücadelemizden de vazgeçmiyoruz” pankartı taşındı. Yürüyüş boyunca “Dünya yerinden oynar kadınlar özgür olsa!”, “Yaşasın kadın dayanışması!”, “Jin jiyan azadi!”, “Tesadüf değil erkek şiddeti!” sloganları atıldı.

Kitle Hollanda Konsolosluğu’na geldiğinde önü bir kez daha çevik kuvvet tarafından kesildi. Polis bu sırada “Kadına şiddet haricinde örgüt propagandası yapan dövizlerin” kaldırılması yönünde anons yaparak dayatmalarını sürdürdü.

“İtaat etmiyoruz”

Burada, “itaat etmiyoruz” vurgulu basın açıklaması sırasıyla Kürtçe, Arapça ve Türkçe olarak okundu. Şiddete, baskıya, OHAL’le kadın haklarının tırpanlanmasına karşı kadınların direnişi sürdürdüğü ifade edilerek başlayan açıklamada, kadınların kaç çocuk doğuracağına karışılması gibi gerici dayatmalara değinildi. Şiddete uğrayan kadın ve LGBTİ’lere karakollarda “Size vaktimiz yok” denildiği, kadın sığınaklarındaki kadınların korunmadığı, OHAL bahanesiyle ve kayyım atanan belediyelerde kadın kurumlarının kapatıldığına dikkat çekilen açıklamada, tecavüzcülere affı hedefleyen yasa tasarısı gibi, kadın haklarını budamaya dönük saldırılara değinildi.

Açıklama, “erkek-devlet şiddeti”ne karşı mücadelenin süreceği, “tek adama itaat etmedikleri” vurgulanarak noktalanırken, açıklamanın ardından eylem sona erdi.

Polis, eylem bitmesine karşın İstiklal Caddesi’nden çıkan kadınların ellerinde dövizlerle ayrılmasına izin vermedi. TJA’lıların tecritle ilgili dövizleri de polis tarafından toplandı.