Anasayfa / Güncel / Elazığ Hapishanesi’nde açlık grevi 51. gününde sürüyor

Elazığ Hapishanesi’nde açlık grevi 51. gününde sürüyor

H.Merkezi:Elazığ T Tipi Kapalı Hapishanesi’nde idarenin tek tip kıyafet, kimlik ve tekmil dayatması adı altında yürüttüğü “kimliksizleştirme” saldırısına karşı devrimci-demokrat yurtseverler kadın tutsakların  1 Kasım’da başlattığı açlık grevi 51. gününde devam ediyor. Hapishane idaresi kimlik taşımayan tutsakların aile görüşü, sohbet, tedavi, kargo gibi birçok hakları gasp edilmiş durumda

Aileler acil çözüm bulunmasını istiyor

Açık grevinde olan tutuklulardan Rozerin İldan’ın babası Nihat İldan, Elazığ Hapishanesi’nde yaşananlara dikkat çekmek ve tutuklulara yönelik uygulamaların son bulması için girişimlerini sürdürüyor. Tutuklu olan çocuklarının taleplerinin karşılanmasını isteyen Nihat İldan, İHD’de hapishanelerde yaşanan hak gaspları ile ilgili basın açıklamasına katıldı. HDP ve CHP milletvekilleriyle görüşen aileler bu duruma acil çözüm bulunması gerektiğini kaydetti.

Açlık grevi 51. gününde

Artı Gerçek’e konuşan Nihat İldan, Elazığ Hapishanesi’nde kızı Rozerin’in de aralarında bulunduğu kadın tutsakların açlık grevlerini sürdürdüklerini söyledi. Hapishane yönetiminin kötü muamelesi ve yaka kartı dayatması nedeni ile grevlerin başladığını hatırlatan İldan, “Bildiğimiz, sadece yaka kartı dayatması var. Onlarda bunu kabul etmediği için, hastaneye, revire, açık-kapalı görüşe, avukat görüşmesine ve tüm haklarından yararlanamıyorlar. Açlık grevi 51’inci gününe girdi. Bu nokta artık kritik bir aşamadır. Çocuklarımızın vitamin alması gerekiyor. En son biri tahliye olmuştu. Onun verdiği bilgiye göre, açlık grevinde olanlara vitamin verilmiyor. Sağlık durumları kötüye gidiyor” dedi.

“Açlık grevinde olanların sayısı yükselmiş olabilir””

Açlık grevinden bu yana çocuklarından haber alamadıklarını anlatan İldan, “En son 10 kadın tutsak açlık grevindeydi. 4 kişi tahliye oldu, 6 kişi açlık grevlerini sürdürüyordu. Aldığımız son bilgilere göre, açlık grevinde olanların sayıları fazlalaşmış. Ama ne kadar fazlalaştı, kimler açlık grevinde bilmiyoruz. İçeriden net bir bilgi alamıyoruz” diye konuştu.

Hapishanesi idaresinin içerden bilgi gelmesinin önüne geçmek için elinden geldiğini yaptığını ifade eden İldan, en son aldıkları bilgiye göre, açlık grevinde olanların koğuşlarının yolgeçen hanına döndüğünü ve çok sayıda kişinin koğuşlara girip çıktığını anlattı. Koğuşlara girenlerin grevde olanlara şiddet uyguladığını ifade eden İldan, tüm bunların cezaevi idaresi tarafından uygulandığını söyledi.

“Ailelerine bilgi verenler sürgüne yollanıyor”

İdarenin cezaevinden bilgi akışını durdurmak için baskılarını arttırdığını anlatan İldan, “Her koğuşta birer, ikişer eski hükümlü var. Bunlar cezaları az kalmış olanlar. Bu hükümlüler kendi aileleri aracılığı ile bize çocuklarımızın durumu ile ilgili bilgi veriyordu. Rozerin’in koğuşunda olan bir hükümlü vardı. O bize haber veriyordu. Bu durumu öğrenen cezaevi yönetimi o hükümlüyü sürgün etmiş. Sırf dışarıya haber gelmesin diye” diye konuştu.