Anasayfa / Güncel / Devletin mezarlık düşmanlığı sürüyor: Garzan Mezarlığı savcılık tarafından yıkıldı

Devletin mezarlık düşmanlığı sürüyor: Garzan Mezarlığı savcılık tarafından yıkıldı

H.Merkezi:T.C devletin mezarlara ve cenazelere dönük işkence ve saldırıları yoğunlaşarak sürüyor. Daha öncede Dersim, Amed, Varto ve Yüksekova’da bulunan bir çok mezarlık bombalanmış ve iş makinalarıyla yıkılmıştı. Bitlis merkeze bağlı Yukarı Ölek Köyü kırsalında bulunan ve farklı dönemlerde yaşamını yitirmiş 267 PKK’linin mezarının bulunduğu Garzan Mezarlığı, iş makineleriyle yıkıldı.

Mezapotamya Ajansı’nın haberine göre, bölgede alınan sokağa çıkma yasağı kararının ardından getirilen iş makineleri ile mezarlık ve müştemilatında yer alan mescit yıkıldı. Konuya ilişkin resmi makamlarca henüz bir açıklama yapılmazken, 2014 yılında Kobane’de yaşamını yitirmesi sonrası cenazesi aynı mezarlığa defnedilen YPJ’li Dilan Bingöl’ün babası Lezgin Bingöl, sosyal medya hesabından konuya ilişkin açıklamalarda bulundu.

267 cenaze mezardan çıkarılmış

Baba Lezgin Bingöl, şu açıklamalarda bulundu:

“Mezarlığın güvenlik güçleri tarafından yıkıldığının duyumu üzerine 18 Aralık 2017 tarihinde Bitlis Valiliği’ne yazılı bir dilekçeyle müracaat ettim. Kızım Dilan Bingöl’ün cenazesi de o mezarlıkta defin edilmişti. Verdiğim dilekçede kızımın mezarını ziyaret etmek istediğimi, o bölgede herhangi bir yasağın olup olmadığını tarafıma bildirilmesini talep ettim. 19 Aralık’ta jandarmadan beni aradılar, mezarlıktaki 267 cenaze savcılık talimatıyla çıkarılmıştı ve İstanbul Adli Tıp Kurumu’na gönderildiğini söylediler.”