Anasayfa / Genel / Bakırköy’de yapılan basın açıklamasıyla 19-22 Aralık katliamı lanetlendi

Bakırköy’de yapılan basın açıklamasıyla 19-22 Aralık katliamı lanetlendi

H.Merkezi: Tutsaklarla Dayanışma İnisiyatifi (TDİ) tarafından; TC devletinin 20 hapishanede eş zamanlı başlatarak 28 devrimci tutsağı katlettiği 19-22 Aralık Hapishaneler Katliamı’nın 17.yılında Bakırköy Kadın Kapalı Hapishanesi önünde basın açıklaması yapılarak lanetlendi.

TDİ tarafından Bakırköy Kadın Kapalı Hapishanesi’nde yapılan basın açıklamasında ilk olarak söz alan TDİ sözcüsü “Bundan 17 yıl önce faşist devletin 20 hapishaneye yönelik eş zamanlı başlattığı katliamda 28 yoldaşımızı aramızdan aldı” diyerek başladı. Ölümün karşısında asla teslim olmadıklarını ve asla boyun eğmediklerini belirten inisiyatif sözcüsü “kanlı katliam karşısında devrimcilerin tertemiz bir sayfa ve direnme geleneği bıraktığına” vurgu yaparak basın metninin okunmasın geçildi. Basın açıklamasında TDİ üyeleri tarafından sık sık “Zindanlar yıkılsın tutsaklara özgürlük!”, “Devrim savaşçıları onurumuzdur!”, “Devrim şehitleri ölümsüzdür!” sloganları atıldı.

Basın metnini okuyan Arzu Aksakal “hapishanelerin, devrimci mücadelenin en kararlı bir şekilde verildiği ve bu mücadelenin en sert şekilde yaşandığı yerler olduğunu” belirterek, “toplumsal mücadele büyüdükçe, bu mücadele sokaklara yansıdıkça hapishaneler, mücadelenin önemli alanlarından biri haline gelir. Devletin dışarıda kontrolü sağlama politikaları içeriye de yansır. Denetimi sağlamak için önce devrimci tutsakları teslim almak gerektiğinin bilinciyle saldırır” dedi.

Açıklamasına “19 Aralık 2000, bu toprakların tarihinde bir milattır. Devletin şiddet ve zorbalığının en açık göstergesidir. Devletin 20 zindanda birden eş zamanlı olarak gerçekleştirdiği katliamın tarihi.” diyerek devam eden Aksakal “adına ‘Hayata Dönüş’ dedikleri 28 devrimci tutsağın katledildiği, yüzlercesinin de yaralandığı tarih. Hitlerin gaz odalarını aratmayan, çeşitli kimyasallarla, ağır silahlarla devrimci tutsakların diri diri yakıldığı, katledildiği, yaralandığı tarih…” olduğuna vurgu yaptı.

Aksakal konuşmasının devamında şunları belirtti;

“Ama bu tarih aynı zamanda, devrimci tutsakların ‘ölürüz ama asla teslim olmayız” dedikleri ve dört gün boyunca sürdürdükleri mücadelenin tarihidir. Devletin zindanlarında özgürlük mücadelesi verenlerin tarihidir. Devrimci iradenin, iktidarlar karşısındaki zaferidir, teslim alınamayacağının göstergesidir.

Bundan 17 yıl önce, yaptıkları katliamla 28 devrimci katledildi, yüzlerce tutsak sakat kaldı. Ardından F tipi hapishanelerde başlayan ölüm orucu eylemlerinde ise 122 devrimci ölümsüzleşti, yüzlercesi sakat kaldı.

Bundan 17 yıl önce devrimcileri zindanlarda yakanlar, katledenler, bugün tutsakları ring araçlarında diri diri yakmaya, işkencelerde katletmeye, tecritle ve “tek tip elbise”yle yıldırmaya çalışıyor. Devrimci tutsaklar zindanlardan “tek tip elbise” giymeyeceklerini ve mücadeleye hazır olduklarını haykırıyor. Onların beton duvarlar, dikenli teller ve demir parmaklıklar ardındaki mücadelesinde; bizler, devrimci tutsakların yoldaşları, aileleri ve yakınları olarak onları yalnız bırakmayacağız, tek tip dayatmasına izin vermeyeceğiz.”

Açıklama “19 Aralık katliamını unutmadık, unutturmayacağız!”, “Devrimci tutsaklar teslim alınamaz!”, “Devrimci tutsaklar onurumuzdur!”, “Devrimci yürekler, yıkılacak hücreler!” sloganlarının atıldığı basın açıklaması 19 Aralık Salı günü Gazi Mezarlığı’nda saat 13.00’da düzenleyecekleri anma etkinliğinin çağrısının ardından sona erdi.