Anasayfa / Dünya / AVUSTURYA’DA KİTLESEL İBRAHİM KAYPAKKAYA ANMASI!

AVUSTURYA’DA KİTLESEL İBRAHİM KAYPAKKAYA ANMASI!

Avrupa çapında bu yıl “Geçmişten Geliyoruz Geleceğe Yürüyoruz” şiarıyla Partizan, Komünist Önder İbrahim Kaypakkaya anmalarını merkezi olarak İsviçre’nin Basel ve Avusturya’nın St.Pölten kentlerinde 26 Mayıs’ta gerçekleştirdi.

Avusturya St.Pölten’de gerçekleşen geceye Avusturya’nın farklı bölgelerinden kaldırılan otobüslerle ve özel araçlarla 700’e yakın bir katılım sağlandı. Yaklaşık iki aylık yoğun bir kitle çalışmasının final gecelerinde karşılığının alındığı görüldü.

Gece, Komünist Önder İbrahim Kaypakkaya nezdinde tüm dünya devrim ve komünizm şehitleri ve Nisan ayının sonunda ölümsüzleşen TKP/ML-TİKKO’nun son şehitleri Gül Kaya ve Hasret Tanrıverdi için yapılan saygı duruşu ile başladı. Hemen ardından Avusturya Partizan örgütlülüğünün Umuda Tohum Sanat Atölyesi ismiyle örgütlediği koro ve solo türkü-marşlar, tiyatro ve bir sunum eşliğinde hazırladığı yaklaşık 1 saatlik gösteri ile devam etti. Oldukça başarılı olan sunum yoğun bir ilgi ile izlendi.

Gece etkinliği Avusturya’lı ve Alman Maoist örgütlerin verdiği mesajla devam etti. Kaypakkaya’nın Maoist çizgisinin selamlandığı, içinden geçilen sürecin tasfiyeci ve revizyonist karakterine karşı Kaypakkaya’nın çizdiği hattın önemine dair oldukça ajitatif ve coşkulu mesajlar verildi. Kitle hep bir ağızdan “Yaşasın Enternasyonal Dayanışma” sloganlarıyla bu mesajları selamladı.

Hemen arkasında Veysel Aydın programına geçti. Şiir, türkü ve marşlarla sunumunu zenginleştiren Veysel Aydın gecenin anlam ve önemine dair de değinilerde bulundu.

Veysel Aydın’ın ardından TKP/ML MK’sına ait mesaj okundu. Gece tertip komitesinin örgütlediği geceyi selamlayan TKP/ML MK’sının mesajında Kaypakkayacılığın bu süreçte önemine dair şöyle dendi; “zorlu dönemlerde kendini sistemin çizgileriyle var eden, reformizme kapıları ardına kadar açan, yenilenme ve “dogmatizm” tartışmalarıyla küçük burjuva dünyalarını komünist maskeyle yaşamaya çalışan İbrahim Kaypakkaya’cılar var. Onun temel tezlerini aşma iddiasıyla yola çıkanların, yürüdükleri yol ve vardıkları durak ya sınıf mücadelesinin dışına atılmak olmuştur ya da reformizmin batağına çekilmiştir.” Yine TKP/ML içinde yaşanan sürece dair “Partinin sağ tasfiyeciliğin tahribatlarını hızla onarma sürecine girdiği” vurgulandı. Faşist diktatörlüğün halk yığınlarına yönelik saldırılarına ve özellikle gerillanın imhasına yönelik saldırılara karşı Gül ve Hasret’in duruşuna dair özel bir vurgu yapıldı. Mesajda “Devletin, başta gerilla olmak üzere tüm direniş odaklarını imha ve tasfiye saldırılarına karşı dirençle, kararlılıkla, cesur ve militan bir duruşla yöneleceğiz. İbrahim Kaypakkaya yoldaş düşmanına karşı böyle savaştı, böyle çarpıştı, böyle direndi ve böyle kazandı. Onun ardılları olan Çiğdem ve Nergis yoldaşlar bu çizginin son ölümsüzleşenleri oldu. Onlar savaş alanında korkakça savaş naraları atanları değil, partimizin önderliğinde savaşmayı tercih ettiler, Onlar; nefessiz ve yorgun kalmış sağ tasfiyeci çizgiyi değil, partimizin komünist çizgisinde mücadeleyi büyütmeyi tercih ettiler. Onlar sahte Kaypakkaya savunucularını değil, 46 yıldır O’nun çizgisini koruyan partimizi tercih ettiler. Onlar savaş sloganlarını savaş alanını terk eden “geçici” korkaklarla değil, can bedeli büyüten yoldaşlarıyla haykırdılar. Onlar silahlarını toprağa gömüp, devrim iddialarını mülteci kampanyalarında değil, son mermilerine kadar savaşarak silahın namlusunu kızıllaştırmayı tercih ettiler. Onlar partimizi bölmeye, tasfiyeye yönelen bunu her türden sol ancak özünde sağ çizgiye karşı komünist çizgide sebatla durarak set oldular.” Vurgusu dikkat çekti. Mesaj sonunda Kitle “Önderimiz İbrahim İbrahim Kaypakkaya”, “Yaşasın partimiz TKP/ML, Halk Ordusu TİKKO, TMLGB” sloganlarını haykırdı.

Gece programı şair ve öykü yazarı Fetih Doğan Koç’un sunumuyla devam etti. Dersim’in mücadeleci geleneğinden beslenerek, Kaypakkaya çizgisinde şekillenmiş şiirleriyle ve coşkulu sunumu ile Koç geceye renk kattı. Sürecin tasfiyeci karakterine, gerilla mücadelesinin imkasızlığına yönelik umutsuz ve yılgın ruh haline karşı Kaypakkaya çizgisinde ısrarın önemine değinen mesajını kitleye aktardı Fetih Doğan Koç.

Yunanistan’dan TKP/ML’nin kardeş partisi YKP(ml)’den geceye katılım sağlayan temsilci mesajını vermek için kürsüye çıktı. YKP(ml) mesajında Kaypakkaya’nın öğretilerinin ve tutumunun hala güncel olduğuna, ezilen halk yığınlarının koparacağı devrim fırtınasının rehberi olma niteliğine haiz olduğu vurgulandı. Onun Komünist tutum ve öğretilerinin her türlü tasfiyeciliğe, uluslararası ölçekte yenilgi ve geri çekilmelere karşı, Oportünizme ve Revizyonizme karşı Partisi TKP/ML’de yaşamaya devam ettiği ifade edildi. Verilen mesaj sonrası dayanışma sloganları ile YKP(ml) temsilcisi selamlandı.

Gece verilen aradan sonra Türkiye’den gelen PŞTA temsilcisinin yanında Doğuş Fırat’ın Ablası, Murat Tekgöz’ün kuzeni, Sevda Yıldız’ın ablası, Ali Demir’in ailesi adına akrabası, PKK şehidi Ahmet Alev’in abisi sahneye çıktı. Oldukça duygulu anların yaşandığı görüldü. Partizan Şehit ve Tutsak aileleri adına verilen mesajda zindanlarda tutsakların selamları iletilirken, toprağa düşen şehitlerin mücadelelerinin aileler tarafından sahiplenildiği ve yoldaşları tarafından devam ettirildiği, bu mücadeleden ve onların ideallerinden onur ve gurur duyulduğu vurgusu yapıldı. Coşkulu sloganlarla kitle aileleri selamladı.

Daha sonra sahneye Hasan Ali çıktı. Hasan Ali, Kürtçe ve Türkçe seslendirdiği marşlarla kitleyi coşturdu. Sunumunda Ali haydar Yıldaz için yazılan türküyü söyleyerek gecenin coşkusunu arttırmayı başardı. Kaypakkaya’yı sahiplenme mesajını iletti.

Sanatçı Erdoğan Emir ve Rojda gecenin sonuna doğru peşpeşe sahneye çıkarak Zazaca, Kürtçe türküler ve marşlarla uzun geceye yeni bir motivasyon kattı. Erdoğan Emir ve Rojda tempolu sunumlarıyla kitleyi coştururken, direniş halayına davet ederek gecede coşkulu bir final gerçekleştirdi.

Pınar Aydınlar’ın Türkiye’ye gitmeden önce hazırladığı Video mesaj gecede sunuldu. Devrimci halk sanatçısı Pınar Aydınların geceye sunduğu mesaj sloganlarla selamlandı.

Ayrıca gecede TKP/ML Batı Bölge Komitesi, Zindanlar Genel Komitesi, TMLGB’nin ve Yeni Demokrasi gazetesinin gönderdiği mesajlar da okundu.